یکشنبه 5 دی‌ماه سال 1395

دوره های تخصصی مدیریت کافی شاپ باریستا در موسسه ایران شف 88663551

آموزش کافی شاپ باریستا پایه با ارائه دو مدرک بین المللی از موسسه ایران شف و ANCCP ایتالیاهدف این دوره آموزشی ،
آموزش یک نیرو کاملا آماتور و تبدیل او ، به یک نیروی متخصص است.
در سرفصل های آموزشی این دوره آموزش کافی شاپ باریستا ، از مدیریت یک واحد کافی شاپ ، مدیریت مالی الی سفارشات یک منو کامل کافی شاپ موجود می باشد.

پایان دوره ،
دانشجو موظف به ارائه یک نمونه از تمامی مراحل و مفاد آموزش می باشد. در تمامی مراحل آموزش ، مدرس پس از اطمینان از مهارت کامل در بخش مورد آموزش، وارد مطلب بعدی خواهد شد.
پس از اتمام دوره ، امکان کارآموزی با اندک هزینه در یکی از شعبات کافه صدف و کسب تجربه ، برای هنرجو دیده شده است که برای آغاز کار در این صنعت با مشکلی مواجه نباشد.

هنرجو کاملا قابلیت بستن (تدوین) و مهندسی منو کامل یک کافی شاپ را بعد از دوره خواهد داشت.
لازم به ذکر است که تمامی مراحل آموزش کافی شاپ ، در داخل موسسه ایران شف به دستگاه های صنعتی مجهز می باشد.

دوره به دو بخش تئوری و عملی تقسیم می شود.
زمان آموزش 25 ساعت کامل می باشد که در 6 روز ، به صورت آموزش گروهی برگزار خواهد شد.(((مفاد دوره آموزشی کافی شاپ باریستا )))

۱- مدیریت کافی شاپ باریستا :

هدف از برگزاری این بخش :
مدیریت کافه ، مدیریت پرسنل داری ، مدیریت خرید و نحوه نگهداری مواد اولیه و مدیریت پذیرایی از مشتریان به صورت تخصصی می باشد.

۲- مدیریت سیستم مالی و حسابداری کافی شاپ:

دراین بخش نحوه حسابداری ، محاسبه سود خالص و ناخالص ، مدیریت هزینه و حقوق و نحوه حسابداری خرید و فروش داخل یک کافی شاپ حرفه ای می پردازد.

۳-آشنایی با تجهیزات کافی شاپ و نحوه شستشو و نگهداری آنها:
هنر جو در موسسه ایران شف با کلیه دستگاه های صنعنی و کانسپت های منو آشنا شده و بصورت عملی با کارکرد آنها آشنا خواهد شد.

۴-آشنایی با جانمایی و چیدمان مکانیزه در کافی شاپ :

عموما ، وقت یک کافی من یا باریستا پشت کانتر(BAR) می گذرد. اما چیدمان مکانیزه و دسترسی آسان برای تسریع در سریس دهی به چه شکلی است؟

استاندارد هایی برای چیدمان مکانیزه دستگاه ها ، از اسپرسو ماشین تا یخچال ، تاپینگ ، وافل میکر، ساندیچ میکر، کرپ میکر، سینک، میزکا، ماکرویو، آسیاب، شیگر، بلندر،برای محیط بار وجود دارد به شما آموزش داده خواهد شد.

۵-مدیریت سفارش:

به این معنی است که باریستا ، موظف به رساندن تمامی سفارشات اعم از گرم و سرد و قهوه به صورت همزمان توانایی سرو را داشته باشد.

۶- بار سرد:

آموزش تهیه نوشیدنی های سرد ، با استفاده از بستنی ، میوه ، یخ ، آبمیوه و سیروپ های مختلف وبخش های مختلف اختصاص دارد. مبحث بار سرد ، حداقل ۳۰% از منو یک کافی شاپ را در بر می گیرد.

۷-بار گرم:

مبحث بار گرم ، به نوشیدنی های گرم ، بر پایه شیر ، چای ، کاکائو و یا دمنوش های گیاهی اختصاص دارد. در این بخش ، مدرس توانایی آماده سازی انواع نوشیدنی های گرم به غیر از آموزش قهوه را برای هنرجو دارد. نوشیدنی های گرم ۳۰% از منو یک کافه را پر میکند.

۸-مبحث تخصصی قهوه :

با توجه به حساسیت موضوع قهوه و آموزش باریستا در ذیل ، بخشی از این آموزش را به اختصار توضیح داده ایم:
الف- تاریخچه قهوه :

با توجه به قدمت قهوه و فرهنگ قهوه نوشی ، بخشی از آموزش دوره قهوه ، به تاریخ قهوه در دنیا ، تبعات آن در دوران بعد از اسلام و تاریخ قهوه نوشی در ایران اختصاص می یابد.
ب- آشنایی با قهوه ها:

در این بخش با انواع قهوه ، ترکیبات قهوه، روست قهوه و مناطق قهوه خیزآشنا خواهید شد.

کلیه آموزشها طبق استانداردهای انجمن تخصصی قهوه اروپا ( ANCCP) و آمریکا میباشد.


آموزش گام به گام و تمامی قهوه های پایه اسپرسو ، به صورتی که هنرجو ، توانایی آماده سازی منو کامل قهوه را داشته باشد.
فوم شیر:

آموزش عملی فوم گیری از شیر . برای تهیه نوشیدنی های ترکیب شیر و قهوه

((((آموزش مقدماتی قهوه های دمی))))با توجه به بازار تازه وارد و رو به رشد قهوه های دمی ، یا اصطلاحا موج (نسل) سوم قهوه ، آکادمی ایران شف فرصتی برای علاقه مندان فراهم آورده تا با توجه به نیاز به سرو و تهیه تخصصی این قهوه ها ، آموزشی تدارک دیده شود . لازم به ذکر است که این دوره ، در واقع مقدمه ای بر دم آوری قهوه های دمی ( کمکس ، ائروپرس ، سایفون ، v60 ، و فرنچ پرس ) می باشدو هنرجو ، پایان دوره ، توانایی تهیه و سرو قهوه های فوق در محل کار خود خواهد داشت.

طبیعی است که آموزش این دوره ، نیازمند کسب مهارت باریستا پایه می باشد. مدت زمان آموزش7 ساعت و در یک روز است که به دوبخش تئوری (جزوه نویسی) و عملی تقسیم می شود.

امکان برگزاری همزمان دوره باریستا و قهوه های دمی وجود دارد.
۱- شناخت مفاهیم دم آوری قهوه :

فرآیند عصاره گیری در قهوه های دمی ، یا اسپرسو ایتالیایی متفاوت است و این تفاوت ، باعث اختلاف در طعم ، کافئین و مدت زمان عصاره گیری می شود.

قهوه های دمی به علت متد دم کردن در هوای آزاد (Outdoor Brew) دارای طعمی به مراتب سبک تر ( Light ) و غلظت کمتر ، و از طرفی کافئین بیشتری هستند.

در پروسه دم آوری ، دانه قهوه که سطح تماس آن گسترده شده است (آسیاب شده ) در مدت زمان معین و به آرامی ، با قطرات آب گرم ترکیب شده و از صافی یا فیلتر مخصوص ، عبور می کند.

ماحصل این پروسه ، محلول قهوه و آب جوش می باشد که در محفظه ی pour over جمع می شود.

هدف این دوره آموزش قهوه ، مفاهیم و نوع دم کردن پنج قهوه دمی معروف ( کمکس ، ائروپرس ، v60 ، سایفون و فرنچ پرس ) می باشد.
۲- شناخت تجهیزات قهوه های دمی :

مانند هر قهوه ساز دیگر ، دم کردن هر قهوه دمی ، نیازمند ابزار مخصوص خود می باشد.

در این بخش ، تمامی تجهیزات و ادوات مخصوص هر قهوه دمی ، مهندسی ساخت این قهوه ساز به هنر جو ، به صورت طبقه بندی و تئوری و عملی آموزش داده می شود.

۳- آموزش نحوه عصاره گیری ۵ قهوه نسل سوم :

در این بخش از آموزش کافی شاپ ، به صورت عملی و تخصصی ، نحوه دم کردن قهوه ، آسیاب pour over و brewing قهوه های دمی ، TDS قهوه و آب به صورت استاندارد و قدم به قدم به هنر جو آموزش داده می شود.
۴- مجاورت و Blooming

هر قهوه دمی ، نیاز به مدت زمان معینی ، مجاورت آب و قهوه دارد. در این بخش از آموزش کافی شاپ ، به هنر جو آموزش داده می شود که با متد تخصصی Brewing ، مدت زمان مجاورت مناسبی برای شکفتن محلول اولیه قهوه دمی ، به دست بیاورد.
۵- نحوه سرو

با توجه به موج سوم تاره قهوه و قهوهن نوشی ، قهوه های نسل سوم نیاز به سرو تخصصی و به موقع برای مهمان دارند.

در پایان دوره ، نحوه سرو تمامی قهوه های دمی ، به تناسب نوع و ابزار آن و مدت زمان سرو ، به هنر جو آموزش داده می شود.
به شاخه ای از تربیت باریستا که مختص به طراحی روی شیر قهوه می باشد ، لاته آرت ( هنر شیر قهوه ) می گویند.

با احساس نیاز کارفرمایان و متصدیان کافی شاپ و همچنین ، علاقه هنرجویان و باریستا های عزیز ، آکادمی ایران شف فرصتی را تدارک دید که متقاضیان بتوانند با پرداخت هزینه ای مقرون به صرفه ، آموزش این هنر را ببینند. شایان توجه است که مهارت طراحی روی قهوه ، نیاز به تمرین و علاقه فراوان هنرجو می باشد.

دوره تخصصی لاته - آرت ( Latte - Art ) گروهی و انفرادی
۱- آموزش مبانی لاته آرت:

در این بخش از آموزش لاته آرت با توجه به تفاوت مهارت باریستایی با هنر شیر و قهوه ، در این بخش از آموزش کافی شاپ ، اصول اولیه این هنر به هنرجو آموزش داده می شود و پروسه آماده سازی برای آموزش طراحی روی قهوه آغاز می شود.
۲- پیچر شناسی و کاپ شناسی :

یکی از مباحث مهم لاته آرت ، فنجان مورد استفاده باریستا است. از نکات مهم فنجان ، سایز دهانه و حجم فنجان است. ابزار مورد استفاده باریستا برای لاته آرت ، پیچر می باشد. در این بخش از آموزش لاته آرت ، به معرفی این تجهیزات می پردازیم و مخصوص هر هنرجو ، پیچر تهیه می شود.
۳- فوم گیری و فوم شیر :

از مهم ترین عوامل باریستایی ، فوم شیر و یکی از نکات هر شیر و قهوه ، نحوه صحیح فوم گیری از شیر می باشد. در این مرحله از آموزش کافی شاپ ، نحوه فوم گیری و ماهیت فوم شیر ، برای هنرحو توضیح داده می شود.
۴-آموزش ۵ طرح ( frce pour ) اصلی :

هنر لاته - آرت ، تشکیل شده از ۵ pattern اصلی می باشد. در این مرحله از آموزش قهوه ، به صورت مرحله به مرحله این طرح های اصلی ، به هنرجو آموزش داده می شود. ( heart , tulip , rosetta , slosetta )
۵- آموزش طراحی با قلم ( Etching ) :

از ابزار مورد استفاده لاته آرتیست ، قلم آرت ( Art Pen ) می باشد. در این بخش از آموزش قهوه ، نحوه کار و طراحی با فوم شیر و قلم به هنر جو آموزش داده می شود.
۶- آموزش طرح های ترکیبی ( Design Pattern ) :

پس از گذراندن مراحل بالا ، به هنر جو آموزش داده می شود که با ترکیب طرح های اصلی و مهارت طراحی با قلم ، دو طرح ترکیبی با شیرقهوه بزند.


ساعات کاری موسسه ایران شف: 9صبح تا 6 بعد از ضهر
آدرس موسسه :
تهران ، خیابان ولیعصر بالاتر از پارک ساعی مرکز خرید صدف طبقه 2 واحد 1
شماره های 88662973-88774591-88663644-88663551-88663463 -

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
 X 
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد